TN Home
A.net/TN
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Great Eight Invitational
you RUN the place
April 19th 2011 Nashville, Tennessee, 37211, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2011 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2010 Results - Great Eight Invitational
Apr 14th 2010, 10:41pm
Search
2010 Results - Great Eight Invitational
Published by
Matt Scherer
Apr 14th 2010, 10:41pm
Comments
Great Eight Invitational
- Apr 13, 2010
Nashville, TN, US, 37211
« Filter Results by Team: »
Antioch
Battle Ground Academy
Brentwood
Brentwood Academy
Cane Ridge
Centennial
Christ Presbyterian Academy
Clarksville
Coffee County Central
Creek Wood
David Lipscomb
Dickson County
Eagleville
East Literature
Father Ryan
Franklin
Franklin Road
Glencliff
Harpeth Hall-Girls
Hillsboro
Hillwood
Home Schooled
Hunters Lane
Independence
John Overton
LaVergne
Macon County
Martin Luther King
Montgomery Bell
Mt. Juliet
Nashville Christian
Northwest
Pope John Paul II
Ravenwood
Rossview
Sovereign Grace
Station Camp
The Ensworth School
University Of Nashville
Whites Creek
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
110h
|
300h
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100h
|
300h
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
King, Derek
11
Brentwood Academ
10.68
+1.8
1
2
Davis, Jaz
12
Hunters Lane
10.89
+1.8
1
3
Rowland, Tony
12
Ravenwood
10.90
+1.8
1
4
Iworah, Prince
11
Father Ryan
10.93
+1.8
1
5
Henderson, Jerome
10
Clarksville
11.18
+1.8
1
6
Hill, Treydonte
09
Dickson County
11.22
+1.8
1
7
Boatman, Brandon
12
Independence
11.23
+1.8
1
8
Brown, Michael
10
Hunters Lane
11.26
+1.8
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Davis, Jaz
12
Hunters Lane
21.94
+0.7
1
2
Anderson, Tyler
11
Hillsboro
22.19
+0.7
1
3
Debock, Joachim
12
Ravenwood
22.30
+0.7
1
4
Tharpe, Fred
12
Antioch
22.41
+0.7
1
5
Boatman, Brandon
12
Independence
22.44
+0.7
1
6
Merritt, Pierre
12
Whites Creek
22.85
+0.7
1
7
Alexander, Travon
11
John Overton
22.86
+0.7
1
8
Donolson, Greg
12
Whites Creek
23.04
+0.7
1
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ellison, Rj
11
Independence
49.33
1
2
Davis, Jaz
12
Hunters Lane
49.35
1
3
Kellett, Patrick
11
Brentwood
50.98
1
4
Hippolyte, Osafa
12
Hunters Lane
51.12
1
5
Henderson, Joshua
12
Hunters Lane
51.17
1
6
Dupree, Zeno
11
Brentwood Academ
51.68
1
7
Sanders, Shannon
11
University Of Na
51.90
1
8
Harris, Drew
11
Rossview
52.95
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Prince, Quamel
10
Antioch
1:53.90
1
2
Nelson, Gehrig
Home Schooled
1:55.34
1
3
Jackson, Jamill
12
Mt. Juliet
1:55.34
1
4
May, Ike
11
University Of Na
1:57.33
1
5
Scarola, Matthew
12
The Ensworth Sch
1:57.68
1
6
Wasserman, Micah
12
Martin Luther Ki
1:58.30
1
7
Baxter, Timothy
12
The Ensworth Sch
2:00.76
1
8
Pounders, Vance
12
Pope John Paul I
2:01.27
1
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bell, Ford
12
Brentwood
4:15.84
1
2
McClellan, Creed
11
The Ensworth Sch
4:25.06
1
3
Prince, Quamel
10
Antioch
4:27.63
1
4
Howard, Kris
10
Independence
4:31.46
1
5
Wallace, Hamilton
11
The Ensworth Sch
4:34.95
1
6
Pounders, Vance
12
Pope John Paul I
4:36.70
1
--
Stuart, Paul
10
Brentwood
DNS
1
--
Carmichael, Garrett
12
The Ensworth Sch
DNS
1
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Johnson, Colin
12
Rossview
9:30.06
1
2
Stuart, Paul
10
Brentwood
9:46.73
1
3
Casassa, Austin
10
David Lipscomb
9:50.32
1
4
Roberson, Sam
10
Brentwood Academ
9:54.13
1
5
Bregman, Avi
12
University Of Na
9:57.38
1
6
Klockenkemper, Sam
09
Martin Luther Ki
10:05.36
1
7
Gadsey, Ryan
11
Brentwood
10:09.73
1
8
Jordan, Charlie
11
Station Camp
10:16.61
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lillard, Bryson
11
Brentwood Academ
14.72
-0.2
1
2
Tankard, Ben
12
Martin Luther Ki
14.73
-0.2
1
3
Williams, Kiwaan
12
Whites Creek
15.21
-0.2
1
4
Mintlow, Dosha
12
Glencliff
15.26
-0.2
1
5
Venable, Ryan
12
Montgomery Bell
15.40
-0.2
1
6
Smith, Chris
11
Clarksville
15.55
-0.2
1
7
Rogers, Conn
12
Franklin Road
15.95
-0.2
1
8
Peebles, Troy
12
John Overton
17.95
-0.2
1
Mens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lillard, Bryson
11
Brentwood Academ
38.79
1
2
Tankard, Ben
12
Martin Luther Ki
39.55
1
3
Williams, Kiwaan
12
Whites Creek
40.16
1
4
Darnell, Caleb
12
Macon County
40.94
1
5
Smith, Chris
11
Clarksville
41.91
1
6
Kosack, Clay
12
Brentwood
42.05
1
7
Lazas, James
10
Brentwood
42.37
1
8
Mintlow, Dosha
12
Glencliff
43.27
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
wade, steve
11
Brentwood
51-08.00
(15.75m)
1
2
lazas, kevin
12
Brentwood
50-09.00
(15.47m)
1
3
Cooper, Sam
12
The Ensworth Sch
49-00.00
(14.94m)
1
4
Burn, Walter
10
Franklin Road
48-03.00
(14.71m)
1
5
Valien, Taylor
12
Brentwood
47-07.75
(14.52m)
1
6
Simons, Cody
12
Martin Luther Ki
47-07.50
(14.52m)
1
7
Richardson, Antonio
10
The Ensworth Sch
45-09.00
(13.94m)
1
8
Sullivan, Dylan
11
LaVergne
45-01.75
(13.76m)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cooper, Sam
12
The Ensworth Sch
156-02.50
(47.61m)
1
2
wade, steve
11
Brentwood
154-05
(47.07m)
1
3
Richardson, Antonio
10
The Ensworth Sch
152-07
(46.51m)
1
4
Safley, Chris
12
David Lipscomb
149-10.50
(45.68m)
1
5
Settles, Calvin
12
The Ensworth Sch
136-09.50
(41.69m)
1
6
McAdoo, Deon
12
LaVergne
128-06.50
(39.18m)
1
7
Wigger, Mathew
12
Pope John Paul I
128-03
(39.09m)
1
8
Dickens, Bryan
12
Creek Wood
127-11.50
(39.00m)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Keenen, Marshall
12
Ravenwood
6-02.00
(1.88m)
1
2
Harris, Rashad
12
Northwest
6-00.00
(1.83m)
1
3
Carter, Travis
12
Independence
6-00.00
(1.83m)
1
4
Gilroy, Zach
09
Ravenwood
5-10.00
(1.78m)
1
4
Bell, Xavia
11
Clarksville
5-10.00
(1.78m)
1
4
Booker, Aaron
11
East Literature
5-10.00
(1.78m)
1
7
Clements, Michael
12
Northwest
5-10.00
(1.78m)
1
10
Hagens, Samuel
10
Ravenwood
5-08.00
(1.73m)
1
8
Childs, Darius
11
Whites Creek
5-08.00
(1.73m)
1
8
Williams, Ronald
10
East Literature
5-08.00
(1.73m)
1
--
lazas, kevin
12
Brentwood
DNS
(--)
1
--
Edwards, Blake
12
Martin Luther Ki
DNS
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Anderson, Tyler
11
Hillsboro
23-04.75
(7.13m)
nwi
1
2
Hodges, Terry
12
LaVergne
22-10.75
(6.98m)
nwi
1
3
Edwards, Blake
12
Martin Luther Ki
22-07.50
(6.90m)
nwi
1
4
Debock, Joachim
12
Ravenwood
21-11.00
(6.68m)
nwi
1
5
Britton, Jonathan
11
Hillsboro
20-05.50
(6.24m)
nwi
1
6
Deason, Andrew
12
Creek Wood
19-10.25
(6.05m)
nwi
1
7
Caro, Victor
11
Brentwood Academ
18-10.75
(5.76m)
nwi
1
--
Garlington, Weldon
11
Brentwood Academ
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hodges, Terry
12
LaVergne
47-06.50
(14.49m)
nwi
1
2
Anderson, Tyler
11
Hillsboro
45-02.00
(13.77m)
nwi
1
3
Clements, Michael
12
Northwest
42-04.50
(12.92m)
nwi
1
4
Edwards, Blake
12
Martin Luther Ki
42-00.50
(12.81m)
nwi
1
5
Garlington, Weldon
11
Brentwood Academ
41-03.50
(12.59m)
nwi
1
6
Booker, Aaron
11
East Literature
40-10.00
(12.45m)
nwi
1
7
Miller, Jarren
11
Whites Creek
38-07.75
(11.78m)
nwi
1
--
Debock, Joachim
12
Ravenwood
DNS
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
lazas, kevin
12
Brentwood
15-06.00
(4.72m)
1
2
Willingham, Dwight
12
Father Ryan
13-06.00
(4.11m)
1
3
Charles, Chris
Christ Presbyter
13-00.00
(3.96m)
1
4
Reynolds, Will
09
Brentwood Academ
12-06.00
(3.81m)
1
5
Hoff, Eric
09
Brentwood
12-00.00
(3.66m)
1
6
Kosack, Clay
12
Brentwood
12-00.00
(3.66m)
1
7
Comley, Kyle
12
Northwest
11-06.00
(3.51m)
1
8
Gilroy, Zach
09
Ravenwood
11-00.00
(3.35m)
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Manning, Veonka
11
East Literature
12.28
+0.1
1
2
Miller, Adrian
10
Whites Creek
12.50
+0.1
1
3
Davis, Tiffany
12
Pope John Paul I
12.61
+0.1
1
4
Maxwell, Tymyosha
12
Antioch
12.62
+0.1
1
5
Gleaves, Janetra
11
Cane Ridge
12.73
+0.1
1
6
Cross, Madeline
12
Battle Ground Ac
12.87
+0.1
1
7
Turner, Allana
11
Independence
12.89
+0.1
1
8
Murphy, LaQuinta
09
Centennial
13.04
+0.1
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lavender, Jordan
11
University Of Na
24.41
+0.6
1
2
Manning, Veonka
11
East Literature
25.36
+0.6
1
3
Bickle, Kelly
11
Brentwood
25.63
+0.6
1
4
Cross, Madeline
12
Battle Ground Ac
26.05
+0.6
1
5
Ridley, Tiffany
09
Hillwood
26.64
+0.6
1
6
Maxwell, Tymyosha
12
Antioch
1:06.77
+0.6
1
--
Davis, Tiffany
12
Pope John Paul I
DNS
+0.6
1
--
Jones, Kirsten
12
Martin Luther Ki
DNS
+0.6
1
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lavender, Jordan
11
University Of Na
55.43
1
2
Jones, Kirsten
12
Martin Luther Ki
58.23
1
3
Bickle, Kelly
11
Brentwood
59.28
1
4
Lemasters, Halie
10
Ravenwood
1:00.01
1
5
Perine, Bridget
09
Centennial
1:00.31
1
6
Oladokum, Felicia
11
Hillsboro
1:02.90
1
7
Gooch, Toneisha
11
Whites Creek
1:05.76
1
--
Davis, Tiffany
12
Pope John Paul I
DNS
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hawkins, Caroline
10
Harpeth Hall-Gir
2:16.90
1
2
Prince, Oteia
11
Antioch
2:17.74
1
3
Miller, Erin
10
The Ensworth Sch
2:20.24
1
4
McKinney, Abbie
11
Franklin Road
2:22.57
1
5
Philpott, Jessie
11
Coffee County Ce
2:23.25
1
6
Harvey, Caylyn
10
Brentwood Academ
2:23.95
1
7
Arnette, Allie
11
Ravenwood
2:24.54
1
--
DeLozier, Sarah B
11
The Ensworth Sch
DNS
1
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
DeLozier, Sarah B
11
The Ensworth Sch
5:11.92
1
2
Stumb, Grace
12
Harpeth Hall-Gir
5:14.64
1
3
Wooten, Rachel
10
Franklin
5:19.63
1
4
Klein, Miranda
12
David Lipscomb
5:22.16
1
5
Grimes, Casey
10
Rossview
5:29.24
1
6
Peoples, Erika
10
Ravenwood
5:31.42
1
7
Simms, Briana
10
Station Camp
5:34.47
1
8
Denton, Hannah
09
Dickson County
5:37.23
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
DeLozier, Sarah B
11
The Ensworth Sch
11:26.12
1
2
Ball, Barbara Lee
09
David Lipscomb
11:26.54
1
3
Elbon, Mia
Sovereign Grace
11:44.80
1
4
Wiseman, Kate
11
Harpeth Hall-Gir
11:45.31
1
5
Wooten, Rachel
10
Franklin
11:52.36
1
6
Philburn, Caitlin
12
Eagleville
11:59.73
1
7
Peoples, Erika
10
Ravenwood
12:08.55
1
8
Moore, Amber
12
Martin Luther Ki
12:21.37
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gleaves, Janetra
11
Cane Ridge
14.77
-0.5
1
2
Conger, Macy
12
Brentwood Academ
14.92
-0.5
1
3
Eady, Tyjah
09
Hillsboro
15.43
-0.5
1
4
Carney, Kanellar
10
East Literature
15.64
-0.5
1
5
McKinney, Abbie
11
Franklin Road
16.06
-0.5
1
6
Wilkerson, Jade
12
Martin Luther Ki
16.22
-0.5
1
7
McKinney, Morgan
09
Battle Ground Ac
16.55
-0.5
1
8
Craft, Jasmine
12
Whites Creek
17.01
-0.5
1
Womens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gleaves, Janetra
11
Cane Ridge
44.53
1
2
Butler, Amia
10
Martin Luther Ki
47.78
1
3
Lindley, Maddie
10
Ravenwood
49.01
1
4
Windrow, Courtney
11
Independence
49.81
1
5
Khim, Lindsey
10
University Of Na
50.13
1
6
Gregory, Rachael
12
Brentwood
50.73
1
7
Holmes, Courtney
10
Whites Creek
51.28
1
--
Stewart, Natalie
12
Nashville Christ
DNS
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cumings, Mychele
11
Hunters Lane
41-07.25
(12.68m)
1
2
Rouse, ReJean
10
The Ensworth Sch
38-01.25
(11.61m)
1
3
Curry, Chelsea
12
Martin Luther Ki
37-10.25
(11.54m)
1
4
Russell, Kayla
09
Hillsboro
35-04.00
(10.77m)
1
5
Biddy, Morgan
11
The Ensworth Sch
34-02.00
(10.41m)
1
6
Dresch, Katherine
12
Harpeth Hall-Gir
32-07.00
(9.93m)
1
7
Williams, Katelyn
10
Harpeth Hall-Gir
32-04.50
(9.87m)
1
8
Mayden, Genny
12
The Ensworth Sch
31-05.00
(9.58m)
1
Womens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cumings, Mychele
11
Hunters Lane
149-00.75
(45.43m)
1
2
Nelson, Amy
11
Brentwood
116-05
(35.48m)
1
3
Sudzius, Amber
10
Brentwood
116-00
(35.36m)
1
4
Dresch, Katherine
12
Harpeth Hall-Gir
109-05
(33.35m)
1
5
Curry, Chelsea
12
Martin Luther Ki
105-07
(32.18m)
1
6
Rouse, ReJean
10
The Ensworth Sch
98-09.50
(30.11m)
1
7
Williams, Katelyn
10
Harpeth Hall-Gir
81-08.50
(24.90m)
1
8
Taylor, Tori
10
Coffee County Ce
76-07.50
(23.36m)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gleaves, Janetra
11
Cane Ridge
5-06.00
(1.68m)
1
2
Gittens, Nikki
10
The Ensworth Sch
5-04.00
(1.63m)
1
3
Carney, Kanellar
10
East Literature
5-02.00
(1.57m)
1
3
Jackson, Keirra
09
Antioch
5-02.00
(1.57m)
1
3
Butler, Amia
10
Martin Luther Ki
5-02.00
(1.57m)
1
6
Woods, Brittany
12
Independence
5-02.00
(1.57m)
1
6
Haynes, Angie
10
Ravenwood
5-02.00
(1.57m)
1
8
Browning, Rebecca
10
Eagleville
5-00.00
(1.52m)
1
8
Burr, Jalyn
11
Martin Luther Ki
5-00.00
(1.52m)
1
10
Chloe, Kibble
09
University Of Na
4-10.00
(1.47m)
1
--
McKinney, Abbie
11
Franklin Road
DNS
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lavender, Jordan
11
University Of Na
18-00.25
(5.49m)
nwi
1
2
McKinney, Morgan
09
Battle Ground Ac
18-00.25
(5.49m)
nwi
1
3
Carney, Kanellar
10
East Literature
17-05.25
(5.31m)
nwi
1
4
McKinney, Abbie
11
Franklin Road
17-02.75
(5.25m)
nwi
1
5
Maxwell, Tymyosha
12
Antioch
17-01.50
(5.22m)
nwi
1
6
Conger, Macy
12
Brentwood Academ
16-11.25
(5.16m)
nwi
1
7
Jones, ShaRonica
11
Whites Creek
16-08.00
(5.08m)
nwi
1
8
Gittens, Nikki
10
The Ensworth Sch
16-07.50
(5.07m)
nwi
1
9
Curbeam, Jada
09
East Literature
16-05.50
(5.02m)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Butler, Amia
10
Martin Luther Ki
36-07.75
(11.17m)
nwi
1
2
Curbeam, Jada
09
East Literature
35-08.00
(10.87m)
nwi
1
3
Burr, Jalyn
11
Martin Luther Ki
35-03.00
(10.74m)
nwi
1
4
Craft, Jasmine
12
Whites Creek
34-11.75
(10.66m)
nwi
1
5
McKinney, Morgan
09
Battle Ground Ac
32-04.25
(9.86m)
nwi
1
6
Balser, Jillian
12
Brentwood Academ
31-08.75
(9.67m)
nwi
1
7
Akin, Elizabeth
12
Harpeth Hall-Gir
31-05.50
(9.59m)
nwi
1
8
Brown, Kacey
09
Ravenwood
30-01.50
(9.18m)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bransford, Annie
11
The Ensworth Sch
10-00.00
(3.05m)
1
2
Gregory, Rachael
12
Brentwood
10-00.00
(3.05m)
1
3
McDowell, Margaret
10
Harpeth Hall-Gir
9-06.00
(2.90m)
1
4
Weikert, Emmy
12
Harpeth Hall-Gir
9-06.00
(2.90m)
1
5
DiPillo, Danielle
11
Centennial
9-00.00
(2.74m)
1
6
Lance, Ansley
12
Franklin Road
9-00.00
(2.74m)
1
7
Waddey, Kendall
12
Harpeth Hall-Gir
8-06.00
(2.59m)
1
8
Balser, Jillian
12
Brentwood Academ
8-00.00
(2.44m)
1
--
James, Erin
09
Father Ryan
DNS
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
None
211 shares:
Great Eight Invitational
,
Antioch High School Track & Field and Cross Country - Antioch, Tennessee
,
Battle Ground Academy Track & Field and Cross Country - Franklin, Tennessee
,
Brentwood Academy Track & Field and Cross Country - Brentwood, Tennessee
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Great Eight Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2011
1
1
2010
1
1
Hashtags
None
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!